1 marca 2017 Udostępnij

Aloes - "stara" roślina - współczesne zastosowania

Aloes to roślina, która znana jest mniej więcej od około 3 tysięcy lat. Wysuszony i stężały sok z liści stosowany był w starożytnej Grecji i Macedonii. Aloes opisywany był w wielu dziełach jako środek leczniczny.

Które części aloesu działają?

Aloesy (rodzaj Aloë) z rodziny złotogłowowate (Asphodelacea), to rośliny, które występują naturalne w Afryce, na Półwyspie Arabskim oraz w Indiach. Ze względu na swoje zastosowanie kosmetyczne i lecznicze znany jest na całym świecie. Jest jego wiele rodzajów, ale najbardziej znany jest aloes zwyczajny, który gwarantuje nam najwięcej zdrowotnych właściwości i dlatego zbiera tak wiele pozytywnych recenzji. Aloes to roślina, która jest sukulentem a więc będzie przygotowana na przetrwanie nawet wysokich temperatur.

Tradycyjne i współczesne zastosowania aloesu

Sok z liści aloesu to środek, który ma działanie immunostymulujące, dzięki temu można oczekiwać, że nasz organizm będzie miał lepszą odporność a procesy regeneracji, odnowy komórek będą tam pobudzone. Sok z liści wpływa na mniejsze wydzielanie soku żołądkowe oraz pepsyny, co jest stosowane u osób, które mają problemy z żołądkiem oraz dwunastnicą.

Liście aloesu

Powszechnie ocenia się pozytywnie również to, że miąższ z liści aloesu charakteryzuje się działaniem pomagającym w leczeniu, gojeniu ran. Żel pozyskiwany z liści jak się okazuje także ma działanie lecznicze i obecnie coraz częściej jest wykorzystywany. To taki składnik, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, immunostymulujące czy też pobudza wzrost fibroblastów a to ułatwia gojenie się ran. Zmniejsza się poziom glukozy u osób, które są chore na cukrzycę.

Aloes - czy pomoże w odchudzaniu

Pojawiają się informację, że aloes jest korzystny dla osób, które chcą pozbyć się nadwagi. Ile w tym prawdy? Trudno jednoznacznie powiedzieć. To na co będzie można wskazać to fakt, że aloes jest rośliną, która charakteryzuje się działaniem przeczyszczającym i właśnie w ten sposób ma następować szybsze odchudzanie.

Jeśli jednak zaczniemy takiego środka nadużywać może dojść do rozleniwienia się jelit i dlatego okaże się, że organizm nie będzie już naturalnie pracował. Ewentualnie więc w terapii odchudzającej można dołączyć aloes pod warunkiem, że podstawą będzie zawsze racjonalnie prowadzona dieta połączona z ćwiczeniami fizycznymi. Aloes stanie się wtedy dodatkiem, który poprawi pracę wątroby i ułatwi trawienie.

Aloes ma wiele właściwości zdrowotnych, ale jeśli nie będzie racjonalnie wykorzystywany może narobić problemów. Jeśli chcemy ich unikać trzeba racjonalnie z niego korzystać. Aloes nie może być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących.

Paweł Stańczyk

Redakcja jezykomania.edu.pl