27 lutego 2017 Udostępnij

Różne twarze aloesu

Królestwo roślin to źródło wielu fascynujących i tajemniczych organizmów, które mają wiele ciekawych składników, często niezbadanych w należyty sposób. Różnorodność tych wszystkich elementów to okazja do znalezienia takich gatunków, które będą dostarczać podstawowych składników pokarmowych oraz substancji, które będą miały korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Aloes zwyczajny to właśnie jedna z takich cennych roślin, która występuje w ciepłym klimacie. Wyjątkowe właściwości tej rośliny znane są już od tysięcy lat. Okazuje się, że już w starożytnym Egipcie traktowano Aloes jako roślinę nieśmiertelności, dlatego była ona składana do grobu faraonów. W późniejszym czasie wprowadzony został również do medycyny naturalnej. Stosowany w starożytnej Grecji i Rzymie. Wykorzystywano go tam między innymi do skutecznego leczenia ran powierzchniowych. W średniowieczu był stosowany jako produkt o działaniu przeczyszczającym.

Kosmetyczne zastosowanie aloesu

Współcześnie ekstrakty z tej rośliny są powszechnie stosowane w przemyśle kosmetycznym. Przede wszystkim kosmetyki z dodatkiem tego składnika charakteryzują się tym, że są mocno nawilżające oraz koją podrażnienia. To znajduje zastosowanie w leczeniu oparzeń czy odmrożeń. Stosowanie żelu aloesowego znacząco ochłodzi skórę oparzoną i jednocześnie łagodzić będzie ból. badania laboratoryjne pokazują, że żel ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Można liczyć na zahamowanie wydzielania prostaglandyn i interleukin, które związane są ze stanami zapalnymi tkanek.

Gdzie występuje aloes?

Sok z aloesu przyspiesza gojenie ran

Dodatkowo aloes jest stosowany również w przypadku leczenia ran powierzchniowych ciała, roślina ta będzie chronić przed chorobami narządów wewnętrznych, gruba skóra liści, która ochrania wysoce uwodniony miąższ zawierać będzie największą ilość aloiny oraz emodyny. Takie związki nadają liściom charakterystyczny gorzki smak, który będzie odstraszał dzikie zwierzęta.

Jednocześnie udało się odkryć, że wykazują silne działanie przeczyszczające. Działanie to jest na tyle silne, że trzeba być ostrożnym z przyjmowaniem takiego składnika. Duża zawartość wspominanych składników powoduje, że pojawia się efekt toksyczny a więc biegunka.

W związku z tym, że aloes był coraz lepiej rozpoznawalny udało się określić jak wygląda zastosowanie tej rośliny. Ze względu na konsystencję żelu miąższ z liści wykorzystuje się jako dodatek do jogurtów, deserów czy napojów. W ten sposób będzie można dostarczyć do organizmu wiele cennych składników, które to znajdują się w takiej właśnie roślinie. Żel może być stosowany przede wszystkim jako ten środek, który wpływać będzie na skuteczny proces gojenia się ran.

Ewelina Urbańska

Redakcja jezykomania.edu.pl